Author Topic: Kerbal Space Program  (Read 2666 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • Naj PES: 2015
  • d'oh!!
Kerbal Space Program
« on: May 25, 2014, 21:57:28 »

Na ovu sam igru naletio igrom slučaja na youtubeu i nakon što sam gledao par ljudi odlučih ju probat. Na moju žalost moj komp iako je bio sposoban za pokrenut ju nije mi omogućio gotovo nikakvu igrivost...do nedavno kada je izašao plugin koji pri pokretanju igre sve teksture smanji za, ovisno o odabranome, 2 ili 4 puta i time drastično smanji trošenje memorije i obrza rad igre. I jednostavno igra je predobra. Pisat ću kroz neko vrijeme malo detaljnije o njoj, sada samo jedan SS rakete koju sam zadnju dizajnirao i koja je nažalost odbačena

Raketa je zamišljena kao "heavy launcher" koji bi podizao u orbitu oko početnog planeta (Kerbin) i dalje, ponajprije na jedan od 2 mjeseca koji kruže oko Kerbina (Mun koji je bliže, ali je i teži za sletjeti na njega te Minmus koji je malen i gotovo da nema gravitacije, ali je dosta udaljen). Na ovom SS-u je umjesto kapsule sa posadom na vrhu postavljena sonda koja omogućava da se letjelicom upravlja bez prisustva posade. Iako su 2 bespilotna testa prošla uspješno, prva misija sa jednim astronautom je završila tragično, dok se u drugoj misiji astronaut uspio izvući.

Ovo su Kerbali

A ovo je vrlo česta pojava u igri :haha:

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
Re: Kerbal Space Program
« Reply #1 on: August 13, 2014, 21:21:39 »
Napokon sam uspio krenuti malo ozbiljnije igrati...razlike u odnosu na uvodni post teme i ovaj su da je izašla nova verzija igre (0.24.0 kasnije nadograđena na 0.24.2) te da sam kupio original.

Trenutno sa ovom tehnologijom koju imam na raspolaganju radim na dizajnu nekoliko raketa različitih namjena, tj. za podizanje različitih količina tereta u različite orbite oko Kerbina, a sve sa ciljem sakupljanja što više science bodova kojima se otključavaju novije tehnologije. Kad finaliziram dizajne postavit ću nekoliko SS-a, jer trenutne kreacije sa popriličnom mukom uopće napuste površinu planeta, a ako i napuste vrlo brzo nos i motori zamijene mjesta pa krenemo nizbrdo.

plavi08 26

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • Naj PES: 6
« Reply #2 on: August 13, 2014, 21:27:13 »
Zvuči zanimljivo. Ako u 9. mjesecu uhvatim vremena budem probao.

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #3 on: August 14, 2014, 00:51:45 »
Evo prvi malo uspješniji let sa ovom raketom

Unutar oklopa na vrhu nalazi se ova letjelica kojoj je krajnje odredište manji (i udaljeniji) od 2 mjeseca koja kruže oko Kerbina

Prvi let nažalost nije bio skroz uspješan. Ova dva boostera sa strane i prvi stupanj rakete su bez poteškoća dohvatili orbitu, ali je zbog moje pogreške (krivo sam u akcijama poredao 2 dijela) umjesto da sam aktivirao motor drugog stupnja koji me trebao odbaciti na put prema mjesecu ja sam odbacio kompletan (neiskorišteni) drugi stupanj i put prema mjesecu je morao biti otkazan. Letjelica je kao test solarnih panela i baterija napravila nekoliko orbita oko Kerbina (da vidim ako je količina el. energije u baterijama dostatna za mračni dio te dali solarni paneli dovoljno brzo napune baterije) i onda sigurno sletila natrag na Kerbin

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #4 on: August 14, 2014, 11:52:04 »
MinExplorer3 je misija koja je napokon sletjela na Minmus (manji od 2 mjeseca, veći je Mün). Slike lansiranja nemam, ali evo nekoliko sličica sa tog putovanja:
Show content
Ubrzanje prema Minmusu

U Minmusovoj orbiti

Touchdown

Smješak za kameru :lol:

Vrijeme je za povratak...donji dio sa svijetlima, motorom za slijetanje i nogama je ostao na Minmusu

Nearly there

Višak goriva iskorištavamo za dodatno usporavanje

Servisni modul koji sadrži gorivo, motor za povratak, solarne panele, baterije, vodu, kisik i hranu je odbačen i izgoriti će u atmosferi, dok je kapsula zaštićena sa štitom

Burn baby, buuuuuurn

Padobranček za sigurno prizemljenje

Landed it

I jedan aviončić na kojem radim, a koji će kad se razvije još ponešto tehnologije služiti za transport tereta u orbitu oko Kerbina i natrag

Nažalost, u prva 2 testna leta su poginula 3 pilota, 2 u prvom letu prilikom polijetanja i treći u drugom letu prilikom slijetanja.

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #5 on: August 16, 2014, 12:30:53 »
započeo sam donekle raditi na dizajnu stanice koja će biti lansirana u djelovima i sastavljena u orbiti oko Kerbina. Još uvijek nisam razvio tehnologiju za povezivanje djelova koji su lansirani odvojeno pa ju za sada još ne mogu sklopiti. Također, dolje na dnu se vidi mala letjelica koja će služiti za parkiranje djelova na pravo mjesto kad budu lansirani te jedan slobodan port za pristajanje drugih letjelica. Mislim da će konačni dizajn imati još bar 2 porta za pristajanje kako bi moglo više letjelica istovremeno biti povezano sa stanicom. Za kompletno sastavljanje trebat će 6-10 lansiranja

plavi08 26

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • Naj PES: 6
« Reply #6 on: August 16, 2014, 13:43:49 »
Instalirao sam i pokrenuo mod di je odmah "navodno" sve dostupno. Uspio složiti neku grdosiju sa kojom sa odletio do 47km. Naravno nisam stavio padobran, niti nikakvo rzdvajanje. Pa sam se sa grdosijom prizemljio na 0 m :D

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #7 on: August 16, 2014, 21:24:19 »
pa nije navodno nego sigurno. Od 0.24.0 verzije su sada tri moda igranja (prethodno su bila 2):
1. Sandbox - svi djelovi su dostupni odmah
2. Science - ovo je zapravo karijera kakva je bila do zaključno sa 0.23.5 verzijom gdje se u karijeri napreduje prikupljanjem znanosti kojom se otključava nove tehnologije
3. Career - nova dopunjena karijera u kojoj se osim znanosti boduje i reputacija (koja se povećava ili smanjuje ovisno o tome koliko se ugovora odradi ili ne odradi te koliko Kerbala strada) te financije koje se podebljavaju obavljanjem zadataka iz ugovora, a troše se na izradu letjelica, gorivo i slično.

Doduše, vjerojatno ne vidiš neke od djelova koje ja imam na ss-ovima jer koristim veliki broj modova za ovu igru. Samo neki od navedenih (koji donose djelove) su:
KW Rocketry
Kerbin Shuttle Orbiter System
Procedural Fairings
B9 Aerospace

A imam i modova koji mijenjaju gameplay:
1. Ferram Aerospace Research - mod koji puno detaljnije modelira aerodinamiku te postoji mogućnost da se letjelica raspadne zbog prevelikih aerodinamičkih sila
2. Deadly Reentry - mod koji aktivira utjecaj topline prilikom povratka u atmosferu te se treba planirati putanju i koristiti toplinske štitove
3. TAC Life Support - sa ovim modom treba voditi računa o tome da se Kerbalima osiguraju zalihe hrane, kisika i vode za cijelo trajanje misije.

I nekoliko alata koji daju detaljnije informacije o letjelici u letu
1. MechJeb - alat koji daje mogućnost očitavanja velikog broja parametara u letu, a sadrži i autopilota
2. Kerbal Engineer - daje pogled na vrijednosti kao što su masa, thrust-to-weight omjer i slično koji su važni pri dizajnu raketa.

ima još puno više modova koje imam, ima ih i masa koje ne koristim...ali ovo su neki od važnijih

EDIT: Ovdje možete naći modove za KSP
http://forum.kerbalspaceprogram.com/forums/35-Add-on-Releases-and-Projects-Showcase

A ovo je lista modova koje trenutno imam instalirane:
Active Struts
Active Texture Manager
Aerojet Kerbodyne
Alternate Resources Panel
Animated Decouplers
Connected Living Space
Deadly Reentry
Docking Port Alignment
Enhanced NavBall
FerramAerospaceResearch
Firespitter
Infernal Robotics
Kerbal Attachment System
Kerbal Alarm Clocl
Kerbal Engineer
Kerbal Joint Reinforcement
Klockheed Martian
KW Rocketry
MechJeb
Modular FuelTanks
Module Manager
Near Future Technologies
Procedural Fairings
Real Chute Parachutes
Science Alert
Ship Manifest
SumDum Heavy Industries
TAC Life Support
Tantares
Taurus HCV
Texture Replacer
Toolbar
Tweak Scale
Vanguard Technologies

Neki od ovih modova ubacuju nove funkcionalnosti (ili produbljuju postojuće) dok drugi dodaju nove djelove koji se mogu iskoristiti u izgradnji letjelica. Ono što je važno napomenuti je da KSP malo čudno koristi RAM, tj. odmah sve što nađe u svom GameData folderu učitava u RAM. Pošto teksture znaju biti prilično detaljne i velike zna se dogoditi da se RAM popuni do kraja (jer je KSP 32-bitna aplikacija i može koristiti manje od 4GB RAM-a) onda zna doći do rušenja igre. Zato tu dobro dođu Active Texture Manager i Texture Replacer koji kod pokretanja igre sve teksture na koje naiđu smanje kako bi zauzimale manje RAM-a.
« Last Edit: August 16, 2014, 22:19:01 by Cuky »

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #8 on: August 18, 2014, 01:06:17 »
Upravo odradih misiju spašavanja Newrigh Kermana. Išao je sa istom letjelicom kakva je išla na Minmus prema malo bližem Mun-u...no prilikom slijetanja sam kiksao i na kraju mu je ostalo dovoljno goriva da se vrati u orbitu oko Muna i čeka da ga se spasi. U međuvremenu sam, nakon što sam otključao neke nove djelove, napravio veću letjelicu koja može prevesti do 3 Kerbala. Ovo joj je bio prvi let pa je poslana na put bez ikoga unutra, a Newrigh će ju testirati na putu kući.

Ovako je izgledao prelazak iz jedne u drugu letjelicu (crna manja je stara, bijela veća je nova)

Bilo je još jako malo goriva ostalo u staroj pa je nakon što se Newrigh sigurno smjestio u novu motor aktiviran i stara je zakucana u površinu Muna.

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #9 on: August 20, 2014, 10:50:07 »
evo malo sam promjenio planove kada je stanica u pitanju. Dignuo sam malu stanicu (u koju stane 5 Kerbala) u jednom lansiranju na trenutno najjačoj raketi koju sam dizajnirao. Stanica se sastoji od modula za stanovanje i power modula koji sadrži baterije, hranu, vodu, kisik, solarne panele i malu količinu goriva. Ovo na vrhu je zatvoren port za pristajanje koji se otvori prije pristajanja.

Stanica se nalazi na skoro idealno kružnoj orbiti (226km x 222km) i služit će mi za vježbanje susretanja, pristajanja, promjene posade i dopune zalihama.

Ovo u pozadini je gornji stupanj rakete koji je poslužio za zadnje "guranje" na planiranu visinu i kasnije podešavanje orbite da bude što više pravilna kružnica. Taj dio je, na njegovu žalost, kasnije usporen, pao u atmosferu i u njoj izgorio.

A ovo je letjelica koja će služiti za transport Kerbala na stanicu:

Doduše, vertija koja ide na stanicu je malo drukčija pošto sam nakon lansiranja stanice otključao i ponešto nove tehnologije. U odnosu na ovu sa SS-a ima drukčije padobrane (ovo naprijed na SS-u su padobrani) koji su ukomponirani u rub porta za pristajanje te ima veće antene. Može prevesti 3 Kerbala

I mala šala za kraj :lol:

EDIT: A evo i lijepi pregled kompletnog sunčevog sustava u igri
« Last Edit: August 20, 2014, 20:03:32 by Cuky »

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #10 on: September 04, 2014, 01:29:49 »
nisam baš igrao pretjerano u zadnje vrijeme pa evo post nakon dužeg vremena...

Kroz 20-ak Kerbin-dana mi dolazi period kada je put od Kerbina do Mohoa najisplativiji, tj. potrebno je najmanje energije, počeo sam pripremati automatiziranu sondu kojoj je cilj sletjeti na Moho. Malo sam ju počeo prekrcavati instrumentima pa je potrebnija puno snažnija raketa od svih koje sam do sada dizajnirao. Iz tog je razloga nastala ova grdosija koja je trenutno, baš kao i ta sonda, u fazi testiranja

Slike sonde će biti kasnije kad bude finalizirana.

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #11 on: September 04, 2014, 13:41:05 »
dok je sonda još u razvoju Jebediah Kerman je odlučio testiranje rakete uzeti u svoje ruke. Na vrh je nabacio letjelicu za jednu osobu i odletio do Minmusa da obiđe 4 bioma. Evo jedan foto-zapis sa te misije:

Nažalost ja sam Jeb je malo bio nepažljiv prilikom jednog slijetanja pa je raznio nekoliko eksperimenata i noge za slijetanje te je misija prekinuta nakon 3/4.

articoka 8

• CROPES-ovac od 2006
« Reply #12 on: September 04, 2014, 19:09:07 »
ne igram, i ne kuzim qrca o cemu ti pricas xD,  al drago mi da sam pomogo. vidim da ne odustajes od svemira. sretno letenje :D

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #13 on: September 14, 2014, 20:05:41 »
hahaha hvala još jednom :)

Dok čekam da mi letjelica koja ide na Moho (planet najbliži suncu) stigne na odredište krenuo sam sa gradnjom stanice u orbiti oko Kerbina. U spoileru su slike redom kako je stanica rasla: centralni modul, servisni modul (sa zalihama hrane, pića i kisika te solarnim panelima) te modul za pristajanje. Zadnja slika je nakon što je pristigla prva tročlana posada (Dercan Kerman, Dudrick Kerman, Ansted Kerman). Stanica bi trebala biti još dodatno proširena. Dodani će biti skladište, labos, još 2 modula za pristajanje, još jedan servisni modul sa još 4 solarna panela.

Show content

« Last Edit: September 14, 2014, 20:55:53 by Cuky »

Cuky 45

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • d'oh!!
« Reply #14 on: October 07, 2014, 21:00:12 »
Trenutno radim na testiranju letjelice koja bi trebala moći prevoziti 6 Kerbala na stanicu i natrag i na ispravljanju problema na koje naletim. Testovi su odrađeni bez pilota. Letjelica će biti lansirana na vrhu rakete, a slijetat će bez pogona, kao jedrilica, na pistu. Trenutno nema ni kotače za slijetanje niti specijalnu raketu za lansiranje. Odrađujem testove aerodinamičke stabilnosti, a za lansiranje koristim malu jednostavnu raketu tek toliko da ju podignem u visine. Do sada je bilo nekoliko problema sa stabilnošću, ova krilca na nosu su dodana kao brzinsko riješenje za stabilnost dok ne osmislim nešto oku ugodnije

Port za pristajanje uz stanicu ili drugu letjelicu se nalazi u centru na zadnjici a sa svake strane se nalazi po jedan minijaturni motor koji služi za usporavanje i spuštanje iz orbite u atmosferu.

EDIT: Upravo je došao novi update za igru te je igra sada u verziji 0.25. Nova verzija je, zbog novosti koje donosi, nazvana "Economic Boom" a donosi mogućnost uništavanja zgrada u svemirskom centru, razne strategije koje pomažu prikupljanju novaca, reputacije ili znanosti kao i novi djelovi.

Također, igra je trenutno na 40% popusta na Steamu ako ju netko želi kupiti (17,79€ umjesto 27,99€)
« Last Edit: October 07, 2014, 22:00:06 by Cuky »