Author Topic: Kupujem grafičku karticu i matičnu ploču  (Read 2332 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kiki_vkci 5

• CROPES-ovac od 2012
  • Naj PES: 2013
Kupujem grafičku karticu i matičnu ploču
« on: October 21, 2012, 14:58:22 »
Kao što i sam naslov kaže kupujem grafičku i matičnu. Grafičku želim neku dobru, da podržava novije igre i Windows 7. Matična neka bude solidna, ali želim DDR3 jer imam sad DDR2 i grafičku za DDR2, a treba mi nova grafička i ne mogu naći nigdje grafičku da može novije igre, da je onako malo bolja, a DDR2. Zato želim DDR3 grafičku, al ako nađete dobru grafičku DDR2 onda ni ne treba matična.

P.S
Nani očekujem da nešto pametno izvučeš, a jeftino :D

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • Naj PES: 4
  • ℕ4ℕ1
Re: Kupujem grafičku karticu i matičnu ploču
« Reply #1 on: October 21, 2012, 15:26:49 »
DDR kod matične označava vrstu radne memorije (RAM) koju matična koristi, tj. s kojom je kompatibilna.
Ak u specifikacijama matične piše DDR2 ko u tvom slučaju onda matična prihvaća samo DDR2 RAM i nijednu drugu (ni DDR ni DDR3). Prvotno iz razloga što DDR2 i DDR3 RAM imaju drukčiji fizički oblik priključka, tj. raspored pinova ili bolje rečeno prorez.

A grafička pak nema nikakve veze s tim. Priključak grafičke kartice je ili stariji AGP ili vecinom PCI Express. I prema tome određuješ koju ces graficku uzet. Normalno nemozes stavit AGP graficku na maticnu koja ima PCIE utor jer priključci nisu kompatibilni.

A druga stvar kod grafičke je pak taj DDR. On ti govori vise o brzini grafičke memorije isto ko sto je to i kod RAM. Veci DDR brza memorija. No DDR kod RAM i kod grafičke su neovisni. Mozes imat DDR2 RAM ko u tvom slučaju a stavit DDR2, DDR3 ili DDR5 grafičku, ovisno samo o tome dali imas PCIE utor na matičnoj.

Znaci kolko sam skuzil ti trebas samo novu grafičku za igre.
Pa napisi koliko novaca dajes i to je to. Tu je glavno pravilo "kolko para tolko muzike". Necu ti stavit neku za 500kn jer mozda i sad imas takvu a necu ti ni za 1500kn jer to tvoja konfiguracije vjerojatno ni nece moc iskoristit.

Napisi kolko novaca hoces dat za graficku i napisi mi ostatak konfiguracije (matična ploča, procesor, ram, monitor, trenutna grafa) pa ces onda dobit preporuku.

Kiki_vkci 5

• CROPES-ovac od 2012
« Reply #2 on: October 21, 2012, 15:35:03 »
E hvala ti puno za ovo, jer sam ja mislio da je to priključak, a to sam zaključio po RAM-ima, al evo sad znam za ubuduće.
Dao bih do 800kn.
Matična: Gigabyte GA-M56S-S3
Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual core processor 6000+  3,00GHZ
RAM: 3gb DDR2
Monitor: Acer V223HQ 21,5''
Trenutna grafička: Nvidia GeForce 9500GT
Napajanje: OCZ CoreXtream 500W

zlac 30

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • v.d. čuvara CROPES ključeva
« Reply #4 on: October 21, 2012, 15:56:42 »
Ako mu već preporučate samo zamjensku grafičku karticu, dajte mu nađite opet neku od Nvidie ... IMHO, manje će problema imati s čišćenjem starih drivera, ako ne mora raditi prelazak s Nvidie na ATI

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #6 on: October 21, 2012, 20:21:54 »
po meni best buy: http://www.protis.hr/products/details/graficka-kartica-xfx-7750-800m-1gb-ddr5-displayport-hdmi-dvi-vga/56812

@zlac - ma to nebi trebalo imati utjecaj na odabir grafe... stare drivere i nije tako teško počistit a čak ni reinstalacija windowsa nije prezahtjevna.. pogotovo u ovim slučajevim gdje nema nijedne nvidie koja bi ponudila jednako ili više za iste pare

EDIT: eh kad bi naravno oni stavili pravu sliku... prema kataloškome broju to nije ta sa slike nego je single slot verzija koja nema tak dobro hlađenje.. bolje neku dual slot onda.. npr. ovu http://www.protis.hr/products/details/graficka-kartica-sapphire-hd7750-1gb-gddr5-hdmi-dvi-dp/55596
« Last Edit: October 21, 2012, 20:40:02 by nani »

Kiki_vkci 5

• CROPES-ovac od 2012
« Reply #7 on: October 21, 2012, 23:23:53 »
Hvala vam svima, odo sutra u gradu malo pogledat po trgovinama šta ima i malo s njima popričat i vidit jel ima tih što ste predložili :)

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #8 on: October 22, 2012, 16:03:22 »
Kako bi te zveknuo onda sad.. U većini slučajeva kad neko tak nešto napravi, onda kupi sasvim deseto i puno lošije od onog šta mu je predloženo. Tak da onda nije imalo smisla ni niš predlagati.

Uostalom.. kaj ak ti dođeš u trgovinu gdje će bit neki trgovac koji jedva zna kamatni račun a kamoli da zna računalo upalit (kaj nije neuobičajeno)? Šta ćeš onda?

Mogo si onda dat linkove ak koja od tih trgovina ima ponudu na webu ili jednostavno naručiš s neke od ovih trgovina, platiš poštarinu 45-50kn i svi sretni. Jer ovak ak dođeš u neku manju lokalnu trgovinu, će ti uvalit ili nešto loše za tih 800kn ili će za ovakvu tražit 100-200kn više, kaj se naravno ne isplati. Za to uzmeš jači model i još si poštarinu platiš.

josipgotovina 12

• CROPES-ovac od 2009
  • Naj PES: 2017
  • PSN ID: josipgotovina
  • "Live Free or Die Hard"
« Reply #9 on: October 22, 2012, 18:50:02 »
Hvala vam svima, odo sutra u gradu malo pogledat po trgovinama šta ima i malo s njima popričat i vidit jel ima tih što ste predložili :)

Links, Ex-Professo i HG Spot (naravno ako u Vinkovcima uzimas) xP ..sve tri skupe show, al' vjerovatno imaju ove sto su ti oni predlozili s tim da ces morat dan, dva cekat da ju dobiju iz skladista hh

Kiki_vkci 5

• CROPES-ovac od 2012
« Reply #10 on: October 22, 2012, 19:49:39 »
Nani nemoj se ljutit odmah, kupio sam ovu drugu što si predložio tj. sad sam bio u HGShopu i pitao ih jel imaju oni ovdje u Vk i nemaju, ali sam im ostavio broj i nazvat će me u roku 3 dana da dođem po nju :D

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #11 on: October 22, 2012, 20:21:26 »
Haha ma to ti ja sam tak velim. :D Tvoje pare tvoja odluka, al me ubija u pojam kad neko to napravi.

Btw. links skup do bola, hgspot vec propo i izvuko se 5 put, sumnjam da i oni imaju bajne cijene.
Pitas ih koji model imaju, provjeri točnu cijenu pa ak nisi siguran nemoraš ju odmah uzet, dođi opet tu neko ce ti dat savjet i svi sretni.

Baš me zanima kolko si ju platil?

Kiki_vkci 5

• CROPES-ovac od 2012
« Reply #12 on: October 22, 2012, 23:39:04 »
810kn košta, al znam prodavača jer odem nekad tamo pa pričam s njima o kompjuterima i igricama, pa mi je reko da kad stigne da će mi stavit neki popust :)