Author Topic: kupujem racunalo  (Read 16099 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zeux 7

• CROPES-ovac od 2010
  • Torcida Capljina.....ljubav,a ne đir
kupujem racunalo
« on: July 15, 2011, 16:27:40 »
pozdrav ljudi...

dakle kao sto naslov kaze kupujem comp limit je nekih 3600 kn

ja sam sastavio conf pa kako vam se cini

MB ASUS P8H61-M LE Intel H61(B3) 115 2xDDR3-1333 -PCle VGA+DVI GLAN+8cSB

CPU INTER Core i3 540, 3.06Hz, 1156 ,4MB,FSB,1333MHz,BOX,BX806163530

G.SKILL 4GB (2x2GB) DDR3-1333,F3-10666CL9D-4GBRL,dual channel kit

HDD 1 TB ,WD10EARS,SATA-2,5400 rpm,64 MB

DVD-RW SONY AD-5240S/5260S SATA,all format,bulk,black

Kućište FRONTIER RA08A-BK/BK-E,450W,midi-tower,black

VGA SAPPGIRE ATI HD6750 VAPOR-X 1GB DDR5,DVI/HDMI/DP OC VERSION LITE 11186-08-20G

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • Naj PES: 4
  • ℕ4ℕ1
Re: kupujem racunalo
« Reply #1 on: July 15, 2011, 16:54:05 »
lose lose jako lose... :D

nemam sad vremena ali danas navecer kad se vratim složim ti konfiguraciju za 3600kn... nadam se da nebudem zaboravil...

da kratko prokomentiram najvecu pogresku... dvojezgreni procesor je premalo za takvu konfiguraciju... a i mislim da vi vise dobio ako bi isao na AMD platformu...

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #2 on: July 15, 2011, 20:40:42 »
eh nemogu editirat vise post... ako se nađe neki dobri mod nek mi stavi u jedan :D

kao prvo... a di ti je napajanje? ne mislis valjda koristit ovo iz kućišta? to napajanje nije dovoljno kvalitetno za bilo kakvu konfiguraciju osim ak je office...

3600kn je jedna lijepa svota za konfiguraciju u današnje vrijeme a razlog zakaj sam tvoju nazval lošom je jer mislim da bi se trebal ubacit barem dvojezgreni procesor a i tu postoje jos neke "sitnice" za koje ti mozda neznas ali meni npr nisu uopce sitnice :D

ajmo komponentu po komponentu... kao prvo mislim da bi svakako trebao ici na amd platformu jer za iste novce mozes kupit 4-jezgreni amd cpu koji je zvijer u odnosu na ovaj tvoj dvojezgreni...

a i nisi rekel za kaj bude komp? za igranje? na kojoj rezoluciji?

MBO: Asrock 880G Pro3
matična puno bolja od tvoje, ima podršku za usb3 te am3+ nadolazece osmerojezgrene procesore da ne nabrajam previše, ona tvoja je šrot za ovu
CPU: AMD Phenom II X4 955 Black Editon
četverojegreni procesor, samim tim odmah puno jači od onog i3 a i još je black edition i jako dobro se clocka
VGA: XFX HD5770
nisam siguran kolko al mislim da  je ova grafa jača od one 6750... uostalom većina tih VAPOR-X grafa je po meni neisplativa kupnja...
RAM: DDR3 4GB (2x2GB) Kingmax
ram ti nije previše bitan za te pare... da uzimaš skuplju konfu onda bi trebalo malo obratit pažnju na latencije i možda ako imaju kakve hladnjake gore al ovako bilo koji ddr3 1333mhz 2x2gb ce ti bit dobri
ODD: LG GH24NS
pržilica ko pržilica... samo da je sata...
CASE: Thermaltake V4 Black Edition
PSU: XFX Core Edition 80+ 450W
jako kvalitetno napajanje a ne košta puno
HDD: SAMSUNG 500GB
valjda ce ti bit 500gb dosta... ak nece potrazi Samsung Spinpoint F3 1TB pošto ga trenutno nemaju u admu ili neki Western Digital Caviar Black... jedino ti hard diskovi se preporučaju kao sistemski... ovaj WD Caviar Green se koriste za storage...

UKUPNO: 3.584,98Kn

ak imaš još kakvih pitanja pitaj  :party2: opasno ću ti zavidit ak ovu konfu kupis :D

toza 9

• CROPES-ovac od 2011
« Reply #3 on: July 15, 2011, 21:07:54 »
Super preporuka, iako baš nisam neki ljubitelj ASROCK ploča, no ne znam kakva je konkretno ova
Jedino da možda razmisliš o nekom dr. kućištu koje nema otvore na vrhu...da se ne bi nekakava piva ušuljala  :party2:
Možda Coolermaster Elite334 ili Gigabyte GZ-X1 ??? Nisu doduše fancy, no dobra su budget kućišta

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #4 on: July 15, 2011, 21:16:01 »
mislio sam mu eventualno ubacit elite 335 ali ga trenutno nemaju... a neznam ak vi baš doma zalijevate kućišta.. xD ja imam gore na kućištu jedan 140mm vent i još jedno mjesto za isti takav što svakako dobro dođe radi hlađenja...
http://uk.thermaltake.com/db/Editor/Assets/VM30001W2Z_V4_black/cooling.jpg

a može uzet i ovog gigabyte kojeg velis... to su sve oke kucista za te pare...

inače pogle ovu asrock ploču pa mi nađi nekaj bolje za te pare... ja vec duze vrijeme trazim :D

toza 9

• CROPES-ovac od 2011
« Reply #5 on: July 15, 2011, 21:28:24 »
Ma niš ja ne kažem loše, općenito laprdam o Asrocku kao takvom, ja ću si jednog dana upiknuti Gigabyte ploču sa 870 chipsteom, sada joj je dosta pala cijena, ima USB 3.0 (pa nek se nađe), sada ćeš me pitati zašto ne neki noviji chipset, e pa iz razloga što ova ploča već ima rev 2.0
(što znači da je bilo grešaka, no očito su i ispravljene )...a i nema iritantnu integriranu grafičku, što je danas postalo dosta moderno ;-)

Zanima me šta misliš da li bi trebao upiknuti neki dr. cooler za proc. umjesto AMD defaultnog ???

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #6 on: July 15, 2011, 21:53:32 »
necu te pitat zasto ne neki noviji chipset jer kupis onolko novi chipset kolko imas para... ali bih te mogao pitat zasto gigabyte sa 870 chipsetom kad dolaze novi am3+ procesori... ne znam zasto nebi uzeo am3+ plocu sad pa ako ces htjet novi proc neces morat plocu mjenjat...

ova tu izgleda jako dobro makar ja nisam ljubitelj gigabyte kao ni ti asrocka
Gigabyte 970A-UD3
ima i 8+2 faznu regulaciju što je jako jako dobro za te pare.. mozes pogledat i ostale prednosti

Gigabyte 990XA-UD3
ova je još veća zvijer pošto podržava i sli i crossfire

ali da ja sad kupujem mbo rađe bih pričekao riješenja iz asrocka nego da kupujem gigabyte baš zbog tog što moraju izdat novu reviziju ploča da bi sve valjalo kak spada...
inače... po čemu je revizija bolja od novijeg chipseta?

kaj se integrirane grafičke tiče... zbog čega je to iritantno... ne kužim... zato kaj imaš iza dva/tri konektora na matičnoj koje ni ne vidiš osim kad ideš nekaj prištekavat/odštekavat...
baš me zanima kolko bi ti bilo iritantno da ti se dogodi ko senni da ti pregori grafa a ti svejedno možeš upalit komp i sve radit na njemu skoro koda nije niš ni bilo... a još k tome kad imaš i probleme s kompom pa hoces otklonit sumnju da je grafa za to kriva...

kaj se coolera tiče... ti bi sam trebal znat jel ti treba ili netreba... ak overclockas cpu ili su ti samo temperature visoke.... a svakako stoji da stock cpu nije nesto pa ako se moze izdvojit nesto novaca onda je bolje kupit novi hladnjak...

ili nit ne pratis bas temperature nit overclockas al imas viska para... onda zavisi kolko mozes novaca izdvojit takav cooler uzmi... preporučam Scythe... Samurai ZZ, Yasyu ili Mugena

toza 9

• CROPES-ovac od 2011
« Reply #7 on: July 15, 2011, 22:26:29 »
Sada si me zaintrigirao...zašto ne voliš Gigabyte ?

Crossfire...ako si čitao strane testove unazad zadnjih 1-2 godine, vjerojatno znaš da to nije isplativa investicija, jer performanse ne opravdavaju dodatna ulaganja (npr. jače napajanje,...)...

Revizija = testirana i ispravljena stara ploča, software, ili dr. t.z. da su neke greške ili nekompatibilnosti uklonjene
(RAM kompatibilnost, stabilnost,...), vjeruj mi znam o ćemu pričam...
Uostalo da li bi radije stavio neki novi OS u alpha fazi na svoj PC ili ipak neki isproban i siguran OS ???
Još se sjećam nekih ljudi koji su sa win98 odmah skakali na millenium čim se pojavio, ima još xy primjera  :fpalm:

O integriranoj grafičkoj sam razmišljao kada sam htio iskoristit prednost uparivanja integrirane i dodtane grafičke...no nakon podosta istraživanja sam vidio da se samo stvara "Bottelneck" na PC-u...
Ok ako razmišljaš o rezervi, tj. ako ti pregori dodatna grafička...koristiš integriranu, ok, ima smisla, no dokazano je (opet se vraćam na čitanje testova), da takve matične imaju slabije performanse od onih bez integriranih GPU-a.

Coolera imaš i jeftinije od MUGENA, da se ubosti i neki za 150-200 KN, bubam : Katana 3, XIGMATEK Loki,...
Temperature da slabo pratim ? Otkud ti to, to si iz jednog posta zaključio ?
Bavim se među ostalim 3D grafikom već dobrih 15 godina, tj. renderiranjem, šta misliš kako pratim temperature kada mi se jedna animacija renderira 4-6 dana i noći bez prestanka, a proc na Full load ???
Tu dolazimo do glavnog problema...da li ti slušaš svoj PC ? Ja ga slušam, no nastojim ništa ne čuti  :lol:
posebice kada radim nekoliko dana i noći bez prestanka, a taj stock cooler bi mi lupao ko pneumatski čekić...

Ne overclockam, već mi je bitna stabilnost i pouzdanost stroja, jer ipak ga koristim za rad, a tu su mi rokovi svetinja  :wink:

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #8 on: July 15, 2011, 23:06:17 »
mnogo si čitao i mnogo toga krivo shvatio...

crossfire... stoji to kaj velis... ali ako netko ima dovoljno jako napajanje a hoce stavit dvije grafe u crossfire dobro je imat maticnu koja to podrzava... mada ja isto nisam za crossfire zbog potrošnje i grijanja... ne sviđa mi se ta priča... rađe bih kupio jednu jaču grafičku ili približno jaku ko te određene dvije...
inače uopće nije bilo neke priče o crossfire s moje stane kolko se sjećam nego je fora u tome da matična podržava i SLI i crossfire istovremeno... što ostavlja mogućnost nadogradnje i uparivanja kako nvidia tako i amd radeon grafičkih kartica...

revizija... "testirana i ispravljena stara ploča" dalje od toga netrebam ni čitat... očito je da ti voliš rađe starije stvari koje možda imaju manje grešaka... ja osobno više volim razvoj, napredak i novije stvari nego krpanje starih...

a inače ko kaže da te greške koje su pokrpane na matičnima starijih chipseta uopće postoje na novijim chipsetima...
a ovaj primjer kaj se operacijskih sistema tiče definitivno NE stoji... ista priča ko za chipsete... tebi je bolja Vista SP2 koja je dvaput malo više krpana od nove Windows sedmice? to je sve stvar ukusa... neko voli starog fiću kojeg je vozilo puno ljudi i pokazao se pouzdanim pa si na njega stavi nove alu felge i zatamni stakla i sretan je... a neko kao npr ja bi rađe vozio novog Fiata 500...

integrirana grafička... bottleneck ili domaći naziv "usko grlo" NEMA nikakve veze s tim... bottleneck je pojava kada je procesor preslab da bi iskoristil punu moć grafičke kartice... dakle događa se da netko ko ima staru konfu odluči ju nadograditi ali kupi samo grafičku novu a procesor nemože iskoristit sav njezin potencijal pa se tako na kraju niti ne dobiva previše takvom nadogradnjom...

i zašto bi takve matične koje imaju integrirane grafičke imale slabije performanse od ostalih... zamisli ovako... to je kao da imaš jedan dodatni dio na matičnoj koji možeš koristit... e sad ako ti kupiš zaseban taj dio koji je veći i jači a samim tim se više grije i troši (što je sad i nebitno) onda se onaj dodatni dio na matičnoj uopće ne koristi i kao da ga nema...
ista stvar je s zvučnim i mrežnim karticama...

pa naveo sam ti 3 coolera.. zavisi kolko novca zelis dati toga mozes uzet... Samurai ZZ je ustvari polegnuta katana3 i kosta 200kn ili nesto skuplji bolji cooler yasya ili po meni najbolji zracni cooler za neke normalne pare je mugen

a ja nisam nigdje navel da ne pratis temperature nek sam samo navel mogućnosti... jer mi je glupo kad mene netko pita npr. "dal da si kupim novu grafičku"? pa sam bi trebal znati kakve su ti potrebe... ako ti treba kupit ces je... ili ako imas viska para isto ces je kupiti... ako ti netreba neces nista kupit...

svaki cooler je ionak vecinom bolji od stock coolera....

toza 9

• CROPES-ovac od 2011
« Reply #9 on: July 15, 2011, 23:58:22 »
Gle, da ovaj razgovor ne bi otišao u krivom smjeru...tj. da se ovo ne pretvori u neko prepucavanje i mudrovanje između nas, a ne u ono za što je prvotno namjenjen...da pomogne nekome pri odabiru konfiguracije

Nisam siguran da si ti sve dobro shvatio, uostalom si prvo naveo MBO sa dobrim Crossfire / Sli mogućnostima, a sada pišeš da da ti se ne sviđa ta kombinacija, tj. da bi radije kupio neku jaču grafičku ??? To ti je i moj stav !

Što se buduće nadogradnje tiće...ja sam promijenio već dosta PC-eva zadnjih 20-ak godina (nažalost) i svaki put sam sebi lažem...kupit ću nešto što ću nadograditi, to mi se isplati,... pogađaš na kraju kupim 90 % novu konfu (ostane mi DVD pržilica i 2 ventilatora, eventualno kućište  :D)

Vjeruj mi čitam dosta, tj. imam prednost da mogu čitati recenzije hardware na engleskom, kao i na njemačkom...e sada ako ti veliš da sam puno toga krivo shvatio, očito osporavaš moje znanje jezika....grrrrr, a za to me ipak moraš priznati dovoljno ne poznaješ  :wink:

Ja ti mogu tvrditi da si jednu stvar jaaako krivo shvatio, a to je da volim starudiju...baš naprotiv, no kada ti posao i rokovi ovise o stabilnosti sistema pokušavaš naći kompromis između novog i neprovjerenog i starog, pa završiš u zlatnoj sredini, no to ti dolazi s godinama i iskustvom.

revizija... "testirana i ispravljena stara ploča" dalje od toga netrebam ni čitat... -žao mi je što ti tako brzaš sa zaključcima

Osim toga da li me ti želiš uvjeriti da bi ti stvarno dao ruku u vatru za neku komponentu koja je tek danas stigla u trgovinu ?

- opet pripominjem, kada se baviš ozbiljnijim stvarima najbitnija je pouzdanost, a ako uz to uspiješ dobiti High-tech... :&
No iskustvo me nažalost često uvjerilo u suprotno

E vidiš - opet trčiš pred rudo...kakva VISTA ??? Vistu sam preskočio, ostao sam na Win XP, a sada prelazim na 7,
A znaš zašto ??? Jer su programi na kojima radim bili nekompatibilni s Vistom, radilo je nestabilno...neki programi su se konstantno rušili
Vistu smo na kraju na poslu morali downgrade-ati na XP da bi sve radilo...šta misliš o tome ?
Hoćeš da ti počnem nabrajati što sve nije radilo na toj famoznoj Visti ?

Da li govoriš o vožnji iz iskustva, tj. da li osobno voziš ili ? Ja ne vozim fiću, a vjeruj mi ne bi ni nikada ni Fiata 500

bottleneck - nije samo u sl. kojeg si ti naveo, tj. ne radi se samo kod GPU, već ima i drugdje utjecaja

Zašto bi takve matične koje imaju integrirane grafičke imale slabije performanse od ostalih pitaš ?
Pročitaj recenzije i testove na netu...malo bolje, ne mogu ti odmah odgovoriti sa linkovima, jer sam o tome čitao dosta davno (tj. prije par mjeseci)
a bilo je tolko toga da nisi mogao to promašiti  :fpalm:

svaki cooler je ionak vecinom bolji od stock coolera...istina, iako se AMD malo popravio kada je ubacio tiše coolere sa heatpipeovima

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #10 on: July 16, 2011, 00:44:26 »
zašto bi se pretvorilo u neko prepucavanje? ja ti samo govorim da neke stvari jednostavno ne stoje...

normalno da sam naveo matičnu s crossfire i sli jer je to novost na amd-ovim platformama... može biti velika prednost makar je meni to dosta nevažno... preporučio sam matičnu zbog nekih drugih osobina

mislim da je uvijek dobro ostavit prostora za buducu nadogradnju... pogotovo sad kad bi na jesen trebali izaći novi uber amd procesori a matične s podrškom za njih nisu preskupe...

ja nisam nigdje spomenuo tvoje znanje stranih jezika...  i mozda ih ti znas savrseno al kaj je da je bottleneck se ne stvara radi integrirane grafičke...

revizija... "testirana i ispravljena stara ploča" - ko da oni ne testiraju i prvo izdanje matične pa opet svašta prodaju

ko kaže da bih dao ruku u vatru za nešto što je tek stiglo u trgovinu... npr. matične nakon kaj ih prozvedu tek nakon nekoliko mjeseci dođu kod nas... a u tom razdoblju ko što i znaš se pojavi svakakvih reviewa, komentara, primjedbi i pohvala...

kakvo trčanje pred rudo? vistu sam spomenul zato jer je savršen primjer kak nekaj staro pokrpano može bit puno gore u odnosu na novo... tj. neke stvari se jednostavno ne mogu "pokrpat"

kaj se integrirane tiče... netrebam ja niš čitat da vidim da se moja integrirka u kompu nigdje ne koristi i da sam uopće zaboravio da je imam... a kamoli da mi stvara nekakav bottleneck
matične su možda slabije zbog tog što su prvotno namijenjene manje zahtjevnim korisnicima kojima ce bit dovoljna i integrirana grafa pa ce im super doci... a nije sad da integrirane grafe oslabljuju ili usporavaju matičnu

toza 9

• CROPES-ovac od 2011
« Reply #11 on: July 16, 2011, 01:14:14 »
Nije mi jasno kako neke stvari možeš tako kategorički tvrditi, bez konkretnih dokaza, nemoj i ovo molim te krivo shvatiti,
no čime se baviš kada toliko toga znaš ?

Crossfire i sli novost na AMD platformama ? Što tebi znači novost ?
a mene si gotovo svrstao u kategoriju staromodnog, barem sam stekao takav dojam na temelju prethodnih postova

Bottleneck ili ti usko grlo možeš među ostalim imati i na X mjesta, a ne samo na grafičkoj, između NB i SB npr. RAM i RAM slotovi, tj. bilo gdje gdje jedna komponenta usporava protok ili rad drugih komponenti. Da li integrirana GPU troši resurse iako imaš i dodatnu GPU ???
Još uvijek da, tako sam barem na X mjesta pročitao

Testiraju 1 izdanje MBO, naravno, no kolko onda puta testiraju Rev 1.0 ili čak Rev 2.0 u odnosu na to prvo izdanje ?

Da manje zahtjevnim korisnicima...sorry, no mislim da ljudi na ovom forumu prvenstveno trebaju jake strojeve i grafičke,
možda ne direktno zbog PES-a, ali više zbog nekih dr. zahtjevnijih igara...meni konkretno grafička treba najmanje, jer mi treba najviše zbog OpenGL-a, bitniji su mi proc i RAM, no to ne bi preporučio nikome ko hoće PC za igre, zar ne ? A ni ja  nemam integriranu grafičku...a nisam rastrošan.

Hmmm da review-i koji se pojave odmah nakon što se pojavi neka komponenta, e ti imaju sigurno veliki kredibilitet, posebice kada su tu komponentu proizvođači ustupili onome ko ju review-a   :fpalm: mislim da je ispravan izraz marketing...a njemu treba vjerovati ?

Mislim da si tu sam dao odgovor :

ja niš čitat da vidim da se moja integrirka u kompu nigdje ne koristi i da sam uopće zaboravio da je imam... a kamoli da mi stvara nekakav bottleneck
matične su možda slabije zbog tog što su prvotno namijenjene manje zahtjevnim korisnicima kojima ce bit dovoljna i integrirana grafa pa ce im super doci... a nije sad da integrirane grafe oslabljuju ili usporavaju matičnu

nani 10

• *
  • CROPES-ovac od 2009
  • ℕ4ℕ1
« Reply #12 on: July 16, 2011, 10:43:01 »
neke stvari mogu tvrditi isto ko i ti samo zato što sam pročitao... ali ipak s nekim stvarima imam iskustva... možda ne ogromnog al eto...

novost znači da je to uvedeno na novome 9xx chipsetu... dosad u zadnje vrijeme toga nije bilo na amd-ovoj platformi... mislim da je bilo toga čak prije, nisam siguran na kojem socketu zadnjem al kolko znam na am3 ne...

bottleneck se može imati na x mjesta ako ti tako kažeš... a ko što kažeš i za ram... možda se to odnosi ako su dva modula na različitim frekvencijama, a radit će oba na manjoj frekvenciji... npr. ako je jedan na 1333 a drugi na 1600 po defaultu ce oba radit na 1333mhz... ali za mene je bottleneck primarno kada proc guši grafu... zbog toga što je to i najčešći primjeri i najviše se osjeti kod igranja... ako postoje uopće i ostali bottleneckovi pitanje koliko su primjetni i česti...

a nisi znao da ima i onih koji si ne mogu priuštit jake strojeve i grafičke.... ili onih kojima jednostavno netreba jer samo surfaju po netu i slično... ja kad sam krenuo nadograđivat komp u tom trenu nisam imal para za neku poštenu grafu a nisam htio kupovat neku glupost za 300-400kn... tu mi je jako dobro došla integrirana s kojom sam onda izdržal par mjeseci i kad sam dobil mogućnost kupnje grafe kakve sam htel kupil sam ju...

inače mislim da na ovom forumu ljudi definitivno nemaju jake strojeve i grafičke... kolko sam uspel primijetiti imaju većinom u najboljem slučaju dvojezgrene procesore i grafe za max 800-900kn... za nekog je to super... za mene je to u današnje vrijeme za ocjenu 3 od 5...

al bitno da ti nesto tvrdis jer si to procital a zanemarujes da ti velim da imam takav slučaj doma... neznam... da samo za tebe nekako onesposobim integriranu grafu pa da napravim testove i dođem do uspješnih rezultata koji će pokazivat da je bez integrirane grafe da je komp brži 0.006%

ovim postom izlazim iz ove rasprave s tobom jer postaje glupo pregovaranje... ne želiš čut kaj ti se govori i moraš bit u pravu... sumnjam al možda ja baljezgam gluposti jer ne znam sve ko ti, imam samo 16g, ali moral sam ti odgovorit na neke stvari jer me užasno bode u oko kad neko širi dezinformacije... samo zato jer je neke pročital i to tak mora biti

toza 9

• CROPES-ovac od 2011
« Reply #13 on: July 16, 2011, 11:29:30 »
A uopće nisi shvatio bit, prvo i osnovno nije mi bila niti želja niti namjera da te patroniziram ili ocrnjujem...od prvog posta sam ti samo postavio pitanje, jer sam očekivao pametan odgovor ili savjet, jer ne tvrdim da sve znam, štoviše razmišljam o kupnji PC-a pe bi me isto zanimao savjet....
više glava je pametnije od jedne zar ne ?
...uostalom ljudi na forumu koji me malo bolje poznaju znaju kakav sam, a arogantan i bahat sigurno nisam, žao mi je ako si me kao takvog doživio.

Ti u drugu ruku si krenuo odmah pomalo napadački i omalovažavajući, ja imam 33 godine i nisam očekivao takav stav, pogotovo kada nisi imao neke argumente. Tj. kategorički si tvrdio neke stvari, a druge pak isto tako kategorički odbacio, bez nekakvih jasnih argumenata

Sorry Nani, no što se tiče da sam "nekaj" pročitao...mislim da sam ipak malo više u životu od "nećega" pročitao, a i napravio,
da ne velim i PC-eva sahranio (ok to baš i nije za pohvalu  :fpalm:), pa smatram da je to ipak nekakvo iskustvo prektične prirode ???
Spominjao si i među ostalim kakav bi ti auto ti vozio, tj. što preferiraš, a sada si napisao koliko godina imaš  :fpalm:...to ti je iskustvo ?

Ok...da se vratim na temu, koliko ja znam Northbridge je direktno povezan na CPU i hendla "brze komponente", dakle RAM, CPU, PCi-e,...
Southbridge (koji je sporiji) je preko NB-a povezan na proc, tj. hendla "sporije komponente" poput PCI, USB,...a koliko ja znam i integriranu GPU, iako ima i izuzetaka !
Dakle, osim što integrirana GPU ide preko SB-a, troši i RAM dodatno (ako imaš malo rama nije baš sreća) i dr., a time i opterećuje dodatno proc.

Integrirka manje troši energije i ne grije se previše kada radiš manje zahtjevne stvari...u dr. ruku kada se igraš ili radiš nešto dr. zahtjevno, zna se itekako grijati i pregrijavati, a baš i nema neki hladnjak...zar ne ?

Po mom iskustvu, a ovo sada govorim o iskustvu, a ne na temelju recenzija : grafičke koje su pregorilie, pregorile su najčešće radi neadekvatnog hlađenja, nakupila se prašina, crko hladnjak ili dr.
Vjeruj mi nagledao sam se PC-eva tokom mojih studenstkih dana, nekako su krepane mašine uvijek završile kod mene (na moju sreću)sa pitanjem :
e ne radi mi PC...kaj sad ?
Slažem se da je dobro imati "rezervu", tj. integrirku, no ako nju rabiš duže za zahtjevne stvari, postoji realna opasnost da kada crkne imaš mrtvi čip na MBO, a svakom ozbiljnom čovjeku to dovoljno govori...
Po meni je bolje malo pričekati, skupiti lovu i kupiti PCI-e grafu.

E sada, opet ti brzaaš sa zaključcima, jer ni ja nemam nekakvu zvijer od stroja, već Athlona 64 X2 4600+ i 4 gb. rama i Geforce 7600GT
I mene zanimaju recimo budget strojevi...tj. best value for money, zato sam i ovdje, tj. od tebe htio izmijeniti iskustva i saznanja...tj. bio sam otvoren za sve prijedloge, nažalost se ne mogu oteti dojmu da to kod tebe nije tako.

ja uopće ne moram biti u pravu, vidim da si malo nabrijan od samog početka, radije malo štopaj loptu, skuliraj se i pažljivo pročitaj
od početka što si ti, a što ja napisao...i dobro razmisli tko od nas dvoje kategorički i često neke stvari tvrdi...
Sada vidim da si Zagorec, a j... miša...i ja sam podrijetlom...valjda se ne bumo počeli tužiti na sudu  :lol:

zeux 7

• CROPES-ovac od 2010
  • Torcida Capljina.....ljubav,a ne đir
« Reply #14 on: July 16, 2011, 11:50:38 »
e ovako da se i ja javim :D dakle comp sam spremao za igrice i naravno posto se pravim produkcijom za profesionalne programe i to :D...

dakle glavni bit mi je bio da mi comp ne laga da mogu sve igrice i da se ne grije previse ...

nani ova tvoja konf mi je zanimljiva dosta prije bi mogao razmisliti o njoj,nego o svojoj..e sad ja zivim u BiH valjda cu moci naci takve djelove za tu cjenu..

s tom konf bi li ja mogao prakticki sve igrati bez problema i to ?