Author Topic: GAMEPAD REVIEW ZONA  (Read 15400 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PESoholic 10

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • Naj PES: 2011
  • tribina tebi pjeva...
GAMEPAD REVIEW ZONA
« on: January 14, 2010, 18:50:29 »
Khm-khm...

Helov evribodi.
Obzirom da je za nas fanove PES-a pošten gamepad must-have računalne periferije u ovom topiću će stajati recenzije upravo tih čudovišta koje svakodnevno trgaju naše živce dok mi trgamo njih u nadi da će nekome neke informacije skupljene ovdje pomoći u odabiru novog "ljubimca".

Tema je otvorenog tipa što znači da su sva pitanja, sugestije i slično dobrodošli.Ukoliko netko želi napraviti recenziju svog gamepada dapače.

U ovom postu stajat će lista recenziranih gamepada (a dobrodošle su i recenzije ostalih gaming perifernih naprava) kako nebismo radili duple recenzije ili recenzirali isti gamepad u žičnom i bežičnom izdanju ;)

Recenzirani hardware :

Xbox 360™ Controller for Windows -- by PESoholic

PESoholic 10

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • tribina tebi pjeva...
Re: GAMEPAD REVIEW ZONA
« Reply #1 on: January 14, 2010, 18:51:07 »
Xbox 360™ Controller for Windows

Nedavno sam sebi između ostalog za praznike priuštio i novi gamepad.Kao i svi vi tražio sam nešto kvalitetno, pouzdano i naravno ne za neke prevelke novce.Nagledo sam se fakat ogromnog broja raznih gamepada, napravio neki uži izbor i bacio se na potragu po forumima da se dočepam informacija iz prve ruke odnosno da vidim što sami korisnici kažu.Tako sam naletio na preko nekoliko foruma kako domaćih tako i stranih koje su Microsoftov Xbox 360™ Controller for Windows opisivale kao trenutno možda i najbolji serijski gamepad na tržištu.Kažem serijski jer postoje i modani tj. custom gamepadi ali o tome će biti riječi u zasebnom postu.

Dakle da se bacimo na samu recenziju.Prvo za sve vas koji nikada nisu imali priliku igrati XBOX i  navikli ste na PS gamepade na prvu ruku ovaj će vam gamepad možda malo čudno "sjesti" u ruku ali recimo kroz 4-5 tekmi maksimalno već ćete se priviknuti na fenomenalan ergonomski dizajn gdje vam apsolutno sve komande nekako prirodno padaju pod same prste.

Kao što vidite na slici gamepada je sve bitno numerirano pa sad lagano prelazimo na "seciranje" ovog čuda a usput ćemo malo pobliže opisati karakteristike samog gamepada.

1. Kabel -- možda najbitnija stvar kod svih gamepada u ovom slučaju broji vrlo impresivnih 2,7 metara što bi trebalo biti dovoljno da se ugodno zavaljate na skoro 3 metra sigurne udaljenosti od "izvora" stresa :D
2. Triggeri -- standardni raspored triggera iako su donji triggeri ublikovani baš kao okidači ali zbog samog dizajna gamepada to vam neće predstavljati nikakav problem
3. Lijevi analogni stick -- kao što primjećujete lijevi analogni stick i D-pad imaju zamijenjena mjesta ali dizajn tzv. "gljive" je fenomenalan tako da ne predstavlja nikakav problem.Gljive su za cca jednu trećinu niže od ovih na koje smo navikli pa je samim time i "hod" gljive kraći što automatski povećava brzinu rada tj. odaziva
4. D-pad -- smješten na mjesto lijevog analognog sticka i u principu gotovo identičan gljivi.Zamislite da je križić sa D-pada postavljen na postolje gljive.
5. Desni analogni stick -- napravljen identično lijevom i na svom starom mjestu
6. Ring of light -- ne nisam to ja izmislio tako se zaista zove ovaj dio gamepada.Znači radi se o centralnom gumbu gamepada koji u slučaju PC-a služi za otvaranje Control Panela gamepada i skidanje updateova za software a u slučaju spajanja sa XBOX-om služi spajanje na XBOX live.Također oko samog gumba postoji kružna lampica podijeljena na 4 dijela.Zašto?Zato što se ako ste u igri player1 upali odgovarajući dio tog kruga.
7. Kontrolne tipke -- sve standardno odnosno 4 tipke ko na svakom gamepadu ;)
8. Back/Select tipka -- mislim da je nepotrebno dodatno objašnjavanje
9. Start -- mislim da je nepotrebno dodatno objašnjavanje
10. Kućište -- čudno će zvučat ali fakat se pod prstima osjeti da je napravljeno od kvalitetnog materijala.Ne skliže se kad se malo zalaufate i kad se dlanovi oznoje.Odličan dizajn i fenomenalno leži u ruci.

I još bih samo htio nadodati da gamepad možete koristiti na oba uređaja (PC i XBOX) a sami gamepad ima tzv- inline release kabel odnosno ima zaštitu kad se kabel naglo povuče kraj kabela uštekan u komp ostaje u kompu a kabel se odspaja na tom inline releasu tak da nemrete potegnut komp ili XBOX sa stola ;)

Gamepad dolazi sa instalacijskim CD-om koji sadrži instalacijski software kojeg je potrebno obavezno instalirati PRIJE spajanja gamepada sa PC-em.To je i sjajno prikazano sa zaštitnom folijom na USB jacku gamepada.

Ono najbitnije što se PES-a tiče je da ovaj pad na svom desnom analogu podupire 16 smjerova gibanja pa je u samom PES-u puno precizniji kako u kretanju tako i u nišanjenju.Što se samih dimenzija tiče gamepad je nešto manji od Rumblepada.

Što se cijene tiče kada sve zbrojite i oduzmete ovakav gamepad za neku prosječnu cijenu od 265,00 kn na području Hrvatske nije puno.Detaljnije surfanje i potragu za cijenama prepuštam vama jer ne želim nikoga reklamirati a za najbržu pretragu preporučam -- http://www.nabava.net/

recenzija by CT member- PESoholic

malo imagesforme šteka pa će slike kasnije proradit hvala na razumjevanju ;)
« Last Edit: January 15, 2010, 00:22:46 by PESoholic »

kristian826 11

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • Naj PES: 5
  • Goodbye PES
« Reply #2 on: January 14, 2010, 21:12:59 »
ako budem imo vremena napravit cu ja za logitech rumblepad II

zlac 30

• *
  • CROPES-ovac od 2008
  • v.d. čuvara CROPES ključeva
« Reply #3 on: January 14, 2010, 23:31:27 »
Khm, khm, helou shefe, lijepo te vidjeti opet u formi :D

Dobra ideja i sigurno će mnogima pomoći.

Eh, a sad ... il' je već jako kasno, pa mi se manta pred očima i imam problema s raspoznavanjem strana svijeta ili si ti na puno mjesta u opisu zamijenio riječi "lijevo" i "desno". Na slici brojka 3 pokazuje na lijevu gljivu, a u opisu je ispala desna, itd. ;)

PESoholic 10

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • tribina tebi pjeva...
« Reply #4 on: January 15, 2010, 00:13:51 »
@zlac - fala i editirano malo se i meni zmešalo valjda od Jima ili Jacka ko zna
@kiki - jbg ja već počel sa Rumblepadom u obe verzije to će bit kao jedan velki review ;) al napravi pa bumo spojili ak oćeš

fenix 11

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • Naj PES: 6
« Reply #5 on: January 15, 2010, 00:25:33 »
@peso ja bi za vikend, ili vec sutra mogao PS2 (PS1) DualShock + PS->USB adapter, ako si zainteresiran, koristim ga već jako dugo i poznam ga u dušu

PESoholic 10

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • tribina tebi pjeva...
« Reply #6 on: January 15, 2010, 00:54:09 »
@peso ja bi za vikend, ili vec sutra mogao PS2 (PS1) DualShock + PS->USB adapter, ako si zainteresiran, koristim ga već jako dugo i poznam ga u dušu

Samo peglaj i okini post tu a ja bum onda editiro listu recenziranih ;)

kristian826 11

• *
  • CROPES-ovac od 2007
  • Naj PES: 5
  • Goodbye PES
« Reply #7 on: January 15, 2010, 01:16:09 »
veljkec ne treba ostavit cu tebi onda da napravis oba...

roko 10

• CROPES-ovac od 2007
  • izgleda da je pero uteko
« Reply #8 on: January 15, 2010, 11:41:44 »

:& :& :& :& :&

ovo me bas zanima jer san nedavno posegnija u zg po to... dotad sam svasta koristija a najbolji mi je rumblepad II

josipgotovina 12

• CROPES-ovac od 2009
  • Naj PES: 2017
  • PSN ID: josipgotovina
  • "Live Free or Die Hard"
« Reply #9 on: January 15, 2010, 18:47:34 »
to koristim i ja samo PS->USB adapter nije moj posudio od frenda a u vinkovcima nema nigdje za kupit :P sad kolko ce bit kod mene samo on zna hh  :spank:

fenix 11

• *
  • CROPES-ovac od 2007
« Reply #10 on: January 16, 2010, 00:59:41 »
PlayStation DualShock Analog Controller + PS port -> USB adapter

DualShock Analog Controller je sigurno jedan od najboljih gamepadova koji je svijet igara ugledao. Prvi put se pojavio na tržištu davne 1997. (dvije godine nakon izlaska PSOne-a)  i ubrzo postao serijski gamepad za Sony-jevu igraču konzolu PlayStation. Nakon više od 10 godina otkad smo ga prvi put držali u rukama, DualShock je i dalje serijski gamepad za megapopularnu igraču konzolu, PlayStation. Naravno novi gamepadovi (DualShock 2 i 3) su u nekim stvarima poboljšani (npr. manja težina i "pressure sensitive" tipke) ali oblik i raspored tipki te njihova funkcija je ostala ista. No dosta je bilo o povijesti bacimo se na pravu stvar.

Prije nego krenem na recenziju htio bi samo napomenuti da ovaj gamepad koristim već 8 godina, i da cu vam dati svoju sliku koju sam dobio o njemu kroz taj niz godina igranja razlicitih igara.

Kroz moje ruke je zaista proslo mnogo gamepadova ( ili ako vam je draže kontrolera) ali ni nijedan me se nije dojmio kao ovaj. Krenimo od kućišta koje je fantastično izvedeno. Odlično leži u rukama, i cijeli dan igranja i lupanja po njegovim tipkama ne izaziva nikakvu bol ili nelagodu u rukama. Dokaz uspješnosti tog kućišta je i to sto i dan danas Sony koristi isti dizajn za nove modele svojih konzola. Jedinu zamjerku koju sam našao je da ljudima dosta krupnijih prstiju i šaka gamepad bas i ne lezi dobro u ruci (tj. premali je) ali i za to postoji rješenje, a to je vanserijski ("modani") DualShock kojem su ručke produžene (slika dole) Tipke/ Gumbovi su također odraz kvalitete ovog kontrolera. Pažljivo su raspoređene i ugodne pri dodiru kako bi igranje ucinili sto kvalitetnijim a gamepad ih ima ukupno 13 ( trokut, kvadratić, iks, kružić, start, select, L1, L2, L3, R1, R2, R3 i posebni gumb "analog"). Uz tipke tu se nalazi i D-pad za koji je važno napisati da je napravljen od jedne plastike, te je tako osjecaj kontrole puno bolji. (kod DualShock2 kontrolera D-pad je lagano hrapav kako bi se sprječilo klizanje prstiju pri znojenju). Gumb "Analog" nam omogučuje korištenje gljivica (analogni stickovi) koji su s gornje strane prekriveni lagano hrapavom gumom čime prst i pri većem znojenju ostaje stabilan na gljivi i ne klizi. Također "težina" pomaka gljive je točno pogođena, nije ni preteško ni prelagano pomaknuti gljivu u nekuu stranu, točno onoliko koliko treba biti. Kabel je dugačak cca 2m i na kraju kabela se nalazi PS port. Još jedna napomena za igrače "kratkog fitilja". Zbog kvalitete materijala od kojeg je izrađen gamepad je jako otporan na udarce.

Lijevo - originalni "prvi" PSOne gamepad - kojeg nebih preporucio jer je prelagan i nema analog
Sredina - DualShock sa produženim ručkama za one koji imaju veče ruke i prste
Desno- DualShock Analog controller

E sad, kako konzolaški gamepad spojiti na PC? Pa vrlo jednostavno, sve što nam treba je odgovarajući adapter, u ovom slučaju  PlayStation-to-USB adapter

PlayStation-to-USB adapter

Instalacija je vrlo jednostavna. Gamepad priključimo na adapter a adapter u slobodni USB ulaz na PC-ju. Windows sam prepozna gamepad te ga automatski instalira i u roku par sekundi gamepad je spreman za korisštenje.

Da sumiramo

PLUSEVI

- Dizajn
- Tipke, njihov broj, raspored i kvaliteta izrade
- Analogni stickovi i gumena kapica na njima koja "fiksira" prste
- Kvalitetan materijal kućišta
- Duljina kabela
- Otporan na udarce
- Instalacija

MINUSI
- Dizajn nije prilagođen za ljude koji imaju dosta velike šake i prste
- Cijena (gamepad cca 300kn + adapter cca 70kn)

ZAKLJUČAK: Ovaj gamepad imam vec 8 godina i dan danas radi savrseno sto je dokaz njegove kvalitete. Iako dođe malo skuplje od većine gamepadova iz svoje kategorije mislim da je svaka uložena kuna vrijedna ovog gamepada. Ovaj gamepad je po mom mišljenju sigurno "best buy" u svojoj kategoriji.

recenzija by CT member- fenix

EDIT: evo peso, sry ako ima gresaka umoran sam, laku noc

roflmaoxd 8

• CROPES-ovac od 2009
  • Naj PES: 4
  • Més que un club
« Reply #11 on: January 16, 2010, 09:47:54 »
Tko si može priuštit toplo mu preporučam PS gamepad. 10 god korištenja i nikad iznevjeren ;)

Komarac 9

• CROPES-ovac od 2007
  • PSN ID: oddFellow-_-
  • ex KOM
« Reply #12 on: January 16, 2010, 10:27:20 »
@fenix Jel znaš gdje ima kupiti adapter?
bilo ga je u algoritmu, ali ga nema više

i jel radi na windowsu 7?

edit: našao u playcom-u, 85kn + 25kn poštarina ;)
« Last Edit: January 16, 2010, 11:38:25 by KOM »

mariuchi 11

• *
  • CROPES-ovac od 2006
« Reply #13 on: January 16, 2010, 12:08:15 »
Imas u svakoj maloj bolje opremljenoj prodavaonici...i kakvih 100kn..ja u chipoteke platija 27kn ;)
Inace odlican review..ja koristim ovaj sa duzim ručkama (na slici u sredini) i traje nekih 10-ak godina..nikad nista..mada ne razbijam kad gubim,samo psujem :D

Ima sam i ovaj treći,pa sam da bratu zajedno sa ps1 (to kad je napunija 7 god za rođendan :D ) i on ga negdi izgubija :/ totalna suprotnost od mene..sve razbija gubi u misec dana nesto sta je meni trajalo 10godina :/ ps1 je cudno,jos ziv :D

fenix 11

• *
  • CROPES-ovac od 2007
« Reply #14 on: January 16, 2010, 12:50:21 »
Što se adaptera ja sam svoj uzeo u Tower Centru u Rijeci, cijena je bila negdje oko 50 kn, a adaptera ima svakakvih i raznih cijena od 27 kn kao sto je mariuchi kupio do preko 100 kn, pa sam stavio neku okvirnu cijenu.

ps1 je cudno,jos ziv :D

moj stari svaki vikend odigra koju utakmicu na njemu (iss 2) :D nudio mu ja da proba na kompu noviji pes ali nece :D

Inace odlican review..

thx ;)